Co to jest korona protetyczna?
Korona protetyczna zastępuje ząb pacjenta po rozległym leczeniu kanałowym, złamaniu, widocznym przebarwieniu czy całkowitym jego braku.
Korona protetyczna jest wykonana z porcelany, ma podbudowę z tlenku cyrkonu lub metalu i nakładana jest na ząb. Dzięki najwyższej jakości materiałom, z których jest wykonywana, korona protetyczna osłania ząb, wzmacnia go i odtwarza jego naturalny, zdrowy wygląd. Aby wykonać koronę protetyczną, trzeba ząb oszlifować. Wykonuje się to w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Komfort użytkowania koron protetycznych jest taki sam jak własnego uzębienia.
Rodzaje koron protetycznych
Najczęściej stosowane obecnie są korony porcelanowe na podbudowie metalowej (nie uczulającej stali) oraz korony pełnoceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu (gwarantujące najlepszy efekt wizualny, nie przebarwiające dziąsła, trwałe i wytrzymałe). Wybór pomiędzy nimi powinien zawsze nastąpić po konsultacjach z lekarzem stomatologiem w ramach konkretnego przypadku. W przypadku konieczności zastosowania tymczasowego uzupełnienia, stosuje się tzw. “tymczasówki” – tymczasowe korony akrylowe wykonywane w gabinecie stomatologicznym. Gwarantują one komfort pacjentowi, zapewniając właściwą estetykę na czas wykonania docelowej korony protetycznej w laboratorium.
Osobną grupę stanowią korony protetyczne mocowane na implantach za pomocą specjalnych łączników implantologicznych. Na implantach mocuje się korony porcelanowe na podbudowie stalowej lub korony pełnoceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu. Więcej informacji o implantach poniżej.
Etapy dopasowania korony
Przedstawimy przebieg, proces dopasowania, stworzenia i założenia korony.
Poniżej najważniejsze etapy tych procesów.
Przed rozpoczęciem właściwego procesu dopasowywania korony, konieczne jest sprawdzenie stanu zęba, głównie jego korzeni. W tym celu należy wykonać jego prześwietlenie. Jeśli okaże się, że ząb posiada ubytki, przed założeniem korony należy je wyleczyć.
Kolejnym krokiem jest opiłowanie zęba i przygotowanie go „pod koronę”. Kiedy ząb będzie już odpowiednio oszlifowany, lekarz wykona specjalny wycisk, uwzględniający zarówno ząb pod koronę, jak i sąsiadujące z nim zęby. Wszystko po to, aby perfekcyjnie dopasować koronę do aktualnego stanu uzębienia i zgryzu. Kiedy lekarz wykona wycisk, na spiłowany ząb lub wkład (jeśli mamy do czynienia z implantem) nakładana jest tymczasowa korona, wykonana najczęściej z akrylu. Tymczasowa korona z powodzeniem może być noszona nawet na przednich zębach. Następnym etapem jest wybór idealnego odcienia, który będzie pasował do koloru pozostałych zębów. Efekt powinien być jak najbardziej naturalny. „Nowy ząb” nie powinien w żadnym wypadku odróżniać się od pozostałych.
Przygotowanie korony w pracowni protetycznej zajmuje z reguły kilka dni.
Kiedy korona jest już gotowa, należy usunąć koronę tymczasową i założyć tę właściwą. Zabieg nie jest bolesny i z reguły trwa stosunkowo krótko.
Aby korony służyły Ci przez długie lata, warto nauczyć się ich odpowiedniej pielęgnacji.
Jak dbać o korony?
Korony protetyczne warto traktować jak swoje własne zęby, myjąc je regularnie, używając nici dentystycznych i płynu do płukania jamy ustnej. Używanie nici powinno być jednak bardzo delikatne. Pamiętaj, że korony, podobnie jak naturalne zęby również ulegają przebarwieniom, a ewentualne wybielanie zmieni odcień jedynie naturalnych zębów, nie koron. Jeśli to możliwe unikaj więc picia bardzo mocnej herbaty, dużych ilości kawy i czerwonego wina.