Przeszczep włosów na brodzie jest bardzo często wykonywanym zabiegiem u mężczyzn. Powodem, który wpływa na podjęcie decyzji o zabiegu jest najczęściej poczucie estetyczne. Przyczyną podejmowania się tego typu zabiegów jest także niewystarczająca gęstość posiadanego zarostu, nierównomierny lub całkowity brak zarostu.
Przeszczep brody – przebieg zabiegu
W zabiegu transplantacji przeszczepiane są włosy pacjenta. Mieszki włosowe do przeszczepu są pobierane z potylicy, czyli z tyłu głowy. Innym miejscem dawczym może być podbródek, lecz w tej okolicy jest zdecydowanie mniej włosów możliwych do pobrania.
Zabieg wykonywany jest metodą FUE i procedura zabiegu przeszczepu brody przebiega tak samo jak w przypadku przeszczepu włosów na głowie. Cały proces zabiegu zaczyna się od pobrania odpowiedniej ilości mieszków włosowych.
Drugim etapem zabiegu jest implantacja w miejscu biorczym. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Po zakończonym zabiegu pacjent ma zakładany opatrunek tylko na miejsce dawcze. Na miejsce biorcze (brodę) nie ma potrzeby zakładania opatrunku.
Po zabiegu może wystąpić drobny obrzęk na brodzie, który znika w pierwszej dobie. Postępowanie po zabiegu jest takie same jak po przeszczepie włosów metodą FUE. Przez pierwsze 3 dni nie myjemy brody, po 3 dniach możemy zacząć spłukiwać brodę wodą, a po 8 dniach miejsce przeszczepu, czyli brodę możemy w końcu umyć szamponem. Pierwsze golenie brody możemy wykonać po upływie 6 tygodni od zabiegu.
Przeszczepione włosy zaczynają rosnąć po około 3-4 miesiącach, a pełna gęstość pojawia się po 12 miesiącach od zabiegu. Mimo, że przeszczepiane włosy są z okolicy głowy to włos ten przejmuje funkcję włosa na brodzie. Włos staje się twardszy, delikatnie kręcony, czyli taki jak jest zarost.
Przeszczep brody jest obecnie jednym z bardziej pożądanych zabiegów przez mężczyzn głównie ze względów estetycznych.
Kiedy możemy wykonać zabieg przeszczepu brody
- Wypełnienie ubytków zarostu
Na wypełnienie ubytków nie potrzeba dużej ilości graftów, dlatego też zabieg można bez problemu wykonać podczas jednego zabiegu. Gęstość dostosowuje się do gęstości na pozostałym obszarze. Mimo, że przeszczepione włosy są pobierane z głowy, mieszki włosowe po pewnym czasie przejmują funkcje włosa na brodzie. Dzięki wykonaniu takiego przeszczepu pacjent uzyskuje w ciągu 12 miesięcy równy, gęsty zarost.
- Uzupełnienie gęstości na brodzie
W przypadku takich braków owłosienia potrzebna jest większa ilość graftów, jednakże zabieg też jest wykonywany podczas jednej sesji zabiegowej. Procedura zabiegu jest taka sama jak w pozostałych przypadkach.
- Uzupełnienie miejsc pozbawionych włosów
Gdy posiadane przez pacjenta owłosienie jest bardzo rzadkie i są widoczne puste miejsca pozbawione włosów zabieg określa się jako rozległy. W takim przypadku prawdopodobnie konieczne będzie kilka sesji zabiegowych. W pierwszym zabiegu wypełnia się ubytki w zaroście a w kolejnym wyrównuje się cały zarost. Przerwa między zabiegami wynosi 12 miesięcy, ponieważ w pierwszej kolejności muszą wyrosnąć włosy zaimplantowane podczas pierwszej sesji.
- Pokrycie całego zarostu – brody
Całkowity brak zarostu zdarza się raczej rzadko. Podczas całkowitego pokrycia zarostu zabieg przeszczepu włosów jest bardzo rozległy i nie w każdym przypadku będzie możliwy do wykonania. Na taki obszar potrzebnych będzie kilka sesji zabiegowych. Pacjent musi posiadać odpowiednią ilość, gęstość włosów w okolicy dawczej. Przy kwalifikacji do zaplanowania takiego leczenie lekarz musi uwzględnić czy pacjent w przyszłości nie będzie planował transplantacji włosów na głowie. Całkowity brak zarostu na brodzie może być np. spowodowany zaburzeniami hormonalnymi. Dlatego warunkiem zakwalifikowania się do zabiegu jest wykonanie pełnego pakietu badań hormonalnych. W takich przypadkach najczęściej w pierwszej kolejności stosuje się terapię hormonalną, którą przeprowadza lekarz endokrynolog.
Przeciwwskazania do zabiegu przeszczepu brody
- łysienie plackowate
- zmiany skórne w okolicy biorczej
- choroby zakaźne owłosionej skóry głowy
- zaawansowana cukrzyca
- nieuregulowane ciśnienie